Türkiye'nin en büyük sorunu...

Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi'nin yaptığı ankete göre, "Türkiye'nin en büyük sorunu nedir" sorusuna Türkiye'nin yüzde 46'sı "Ekonomi" cevabını verdi.

Türkiye'nin en büyük sorunu...

Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi (SAMER) tarafından 16 ilde 2 bin 400 seçmenle yapılan, politik gündem ve seçmen eğilimleri anketi dikkat çekici veriler sundu.

BİR İLK YAŞANDI

İlk defa "Türkiye'nin en büyük sorunu nedir" sorusuna yüzde 46 oranında ekonomik sorunlar yanıtı verilirken, kendisini takip eden Kürt sorunu yanıtıyla arasında yüzde 29,9 fark görünüyor.

'EKONOMİK STANDARTLAR DÜŞÜK'

SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, anket sonuçlarını Evrensel'e değerlendirdi. Böyle bir sonucun elde edilmesine ilişkin konuşan Genç, "16 il, Türkiye'nin ekonomik standartları en düşük kentlerini barındırıyor. İstihdam, sosyal güvenceler açısından en düşük banda sahip ve üstelik çatışmalı ortamdan kaynaklı zaten temel ihtiyaçlara erişim noktasında sıkıntıları olan bir yerdi. İkincisi öteden beridir yoksulluk oranının oldukça yüksek olduğu bölgede geçinebilmeyi kolaylaştıran bir faktör vardı; dayanışma ekonomileri. Ancak özellikle son yıllarda bu dayanışma ekonomileri olarak tarif edebileceğimiz yakın ilişki ağları içerisindeki insanların birbirine destek olabilme süreçlerinin ciddi anlamda tahrif olduğunu görüyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 21:12

TE Bilişim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER