Dolar 3.100 TL seviyesini aştı!

Dolar ne kadar oldu? Doların yükselişi durdurulamıyor TL'de değer kaybı sürüyor! Dolar/TL 3.11 seviyesini aşarak yeniden rekor kırdı

Dolar 3.100 TL seviyesini aştı!

Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik tekliflerini TBMM’ye getirecekleri yönündeki açıklamaları ile piyasalarda dün hızlanan satış baskısı bugün de devam ederken, dolar/TL tarihi zirve olan 3.10’u aştı. Jeopolitik endişeler, dolardaki küresel güçlü seyir ve bugün olduğu gibi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satış eğilimi TL’yi baskılayan unsurlar olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

TARİHİ ZİRVE

Başbakan Binali Yıldırım’ın dünkü başkanlık sistemi açıklamaları öncesi 3.0715 seviyesinde işlem gören ve dün
3.0974’e kadar yükselen dolar/TL bu sabah güne 3.09 civarında başlamıştı. Kur daha sonra gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik hızlı satış baskısının da etkisiyle tarihi zirve olan 3.1055’e kadar yükseldikten sonra saat 11.23’da 3.1107 seviyesini görerek yeniden rekor kırdı. Dolardaki tırmanışa bağlı parite etkisiyle euro da 3.4204 lira düzeyine kadar çıktı.

Bankacılar başkanlık konusunun referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmalara neden olması ve bu sürecin
gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimalinin piyasalarda endişeye yol açtığını belirtiyor. Başkanlık sistemine geçiş için anayasa değişikliği gerekirken, AKP’nin Meclis’te bir anayasa değişikliğini tek başına referanduma taşıyabilmek için gereken 330 oya ulaşmakta en az 14 sandalyeye daha ihtiyacı bulunuyor.
BAŞKANLIK SİSTEMİ AÇIKLAMALARI

IşıkFX Başanalisti Gizmen Nalbantlı, dolar/TL kurunda 3.0650-3.0720 bölgesinin üzerinde kalındığı sürece yukarı isteğin devam edeceğinin altını çizdi.
Başanalist Gizmen Nalbantlı yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Musul’a düzenlenecek operasyon ilişkin yaptığı açıklamalar sebebiyle Irak-Türkiye arasındaki ilişkilerin iyice gerildiğini hatırlatarak, “Binali Yıldırım'ın Başkanlık sistemi ve yeni anayasa ile ilgili yaptığı açıklamalar ise kurdaki yükselişi hızlandırdı” diye konuştu. Diğer tarafta ekonomik görünüme ilişkin beklentilerin zayıflamaya devam ettiğine de dikkat çeken Gizmen Nalbantlı, dün gelen cari açık rakamlarının yılın son çeyreği için negatif görüntü sergilediğini belirtti ve “Yıllık cari açık yeniden 30 milyar doların üzerine yükseldi. Enerji fiyatlarının olumlu katkısının azalması ve turizm gelirlerinin düşük seviyelerde kalması yılın geri kalanında daha yüksek cari açık görmemize neden olacak. Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin beklentilerde kurdaki yükselişi tetikliyor” dedi.
‘YUKARI İSTEK DEVAM EDECEK’

Nalbantlı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Aralık ayında Fed'in faiz artırma ihtimallerinin yüzde 70'e çıkması ile dolar diğer para birimleri karşısında gücünü artırmaya devam ediyor. ABD'de 10 yıllık tahvil faizleri 200 günlük ortalamasının üzerinde hareketini devam ettiriyor.  Dün açıklanan tutanaklarda Aralık ayına ilişkin beklentilerin canlı kalması dolardaki yükselişi destekledi.”
Nalbatlı, kurda yeni zirvenin 3.1085 seviyesi olabileceğine değinerek, sonrasında ise yükselişin 3.1145 ve 3.1250 seviyelerine kadar devam edebileceğini belirtti ve 3.10-3.35 arasında ciddi miktarda alım opsiyonunun mevcut olduğunu aktardı. Nalbantlı, 3.0650-3.0720 bölgesinin üzerinde kalındığı sürece yukarı isteğin devam edeceğine işaret etti. Nalbantlı, endekste ise düşüşün sertleşebileceğini ve 76 bin desteğinin altında 75 bin ve 73 bin seviyelerinin görülebileceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER