Rusya Dolara Müdahale Etti!

Rusya Merkez Bankasının, 2018'in ikinci çeyreğinde 100 milyar dolarlık rezervini yuan ve euroya çevirdiği bildirildi. Doların, Rusya'nın rezervlerindeki payı tarihin en düşük seviyesine geriledi.

Rusya Dolara Müdahale Etti!

Rusya Merkez Bankası'nın, 100 milyar dolarlık rezervini yuan ve euroya çevirmesiyle doların Rusya'nın rezervlerindeki payı, tarihin en düşük seviyesine geriledi.

RUSYA'DAN DOLARA MÜDAHALE

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan "Yabancı Para ve Altın Varlık Yönetimi Konusundaki Faaliyetlerin Değerlendirmesi" adlı raporda, ülkenin uluslararası rezervlerindeki pay dağılımı değerlendirildi.

Rusya'nın uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yılın ikinci çeyreğinde 2017'nin aynı dönemine kıyasla 24,4 puanlık düşüşle yüzde 21,9'a gerilerken, euronun payı 6,9 puanlık yükselişle yüzde 32'ye, yuan'ın payı 0,1 puanlık artışla yüzde 14,7'ye yükseltildi.

TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

Böylelikle toplam 100 milyar dolarlık rezerv euro ve yuan para birimlerine çevirilirken, doların Rusya'nın rezervlerindeki payı tarihin en düşük seviyesine geriledi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir süre önce yaptığı açıklamada, ülkedeki petrol ve doğal gaz şirketlerinin ödemelerindeki doların payını azaltmaya yönelik planlarını yakında hükümete sunacaklarını bildirmişti.

"DOLARSIZLAŞTIRMA" POLİTİKASI

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası ile birlikte ülke ekonomisinin "dolarsızlaştırılması" için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası ve Rus hükümeti tarafından yönetilen döviz, para, IMF rezerv pozisyonu, altın ve diğer rezerv varlıklardan oluşan ülkenin uluslararası rezervleri, ağustos 2008'de 598 milyar dolarla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 17:53

TE Bilişim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER